Punch defence...

21.11.2020

V profesní i civilní sebeobraně potřebujeme mít mimo jiné techniku, na nečekaný útok údery. Nemám tím na mysli situaci, kdy se Vám někdo postaví do gardu a vyzývá Vás na souboj. Ale situaci, kdy Vás někdo začne prostě mlátit hlava nehlava. Může to být v civilním životě třeba po nějaké krátké slovní rozepři. Nebo ve službě, když někoho tzv. řešíme. Někdy to můžete více či méně očekávat, předvídat podle řeči těla, komunikace a z kontextu celé situace. Někdy to může být naprosto neočekávaně. Nejčastějším takovým útokem netrénovaných rváčů je dosti nápadný zadní obloukový úder s větším rozmáchnutím tzv. capák. Tomu může předcházet roztažení hrudníku tzv. vyprsení.  Jako na videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=cSXHpYS2sEc 

Na to se ale nedá spoléhat. Nikdy nevíte dopředu, jaký úder přijde. Jaký bude ten první a jaký ten další. Zpravidla je akce rychlejší než reakce a tak dost možná i první úder dostanete. A pak hned další a další... Pokud Vás opravdu překvapil a úder(y) jak se říká sedly, dost možná skončíte na zemi. V tom případě vás už netrápí jeho údery, ale rychle se blížící bota vašemu obličeji. Nepřipomíná to sparing v rukavicích. Nedá se k tomu tedy ani tak přistupovat.

Jestliže ještě stojíte, přirozená reakce bude v takovou chvíli zvednout ruce a krýt si s nimi hlavu. Tomu se neubráníte. Proč ne... Těžko se budete snažit údery nějak srážet, blokovat. Nebo se pokoušet ustoupit, uhnout do strany atd. Pokud nevěříte vyzkoušejte třeba v MMA rukavicích a s helmou na sebeobranu.

Pokud budeme ustupovat a odvracet hlavu do strany od útočníkových úderu budeme dostávat pravděpodobně další a další... To to je také dosti častá přirozená reakce na tento typ útoků, kterou můžete pozorovat na záběrech z reálných útoků z CCTV. Co tedy dělat abychom údery a mlácení zastavili.

Zaprvé potřebujeme si krýt hlavu. Nasadit kryt. Umístit ruce na hlavě do takové pozice aby, co nejvíce chránily hlavu a pokud možno i zpevnili krční páteř.

Zadruhé, potřebujete zkrátit vzdálenost. Dostat se útočníkovi na tělo. Vyrazit proti těm úderům. V lepším případě do jeho obličeje rovnou krytem narazit. On má vyměřenou vzdálenost o něco méně, než na nataženou ruku tak aby Vás mohl zasahovat. Zkrátíte-li vzdálenost rychlím pohybem proti němu zabráníte inkasovaní dalších úderů. Ideálně nárazem získáte tak 2 vteřiny, když ho trochu otřesete.

Za třetí. Musíte převzít iniciativu. Pokud jste v reálu došli až sem, máte štěstí. Neskončili jste na zemi. Ustály jste první úder(y) a jste blízko u něj. Máte velkou šanci, že to pro Vás dobře dopadne. Teď je na čase přejít do útoku. Držte se ho a zasahujte citlivá místa...

Samozřejmě nejlepší je se boji pokusit vyhnou, ne vždy se to ale podaří.

Na videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=klzU_cGfjno můžete vidět princip jak tento útok řeší izraelský systém Kalah.